Jaunumi

Jēču dabas taka

07 Mai
Jēču dabas taka. Foto: Betija Elizabete Geistarte

Iesaka: Betija Elizabete Geistarte

Kā saka paši takas apmeklētāji, šis ir piemērots maršruts neaizmirstamu piedzīvojumu meklētājiem!

Taku garums:

  • 7,3 km – sarkanais marķējums: Jēči – Pugas – Grantiņi.
  • 2,7 km – zilais marķējums: Jēči – Pugas.
  • 7,6 km – aplis pa sarkano un zilo marķējumu: Jēči – Pugas – Jēči.

Pastaigā apskatāms:  Jēču taka ir izveidotas daba izziņai un vērošanai, izstaigājamas 3 – 4 stundu laikā. Taka ved caur laukiem, mežiem un ganībām – pa klusām un savvaļām vietām. Apskatāma virkne neparastu dabas un kultūrvēstures veidojumu – Jēču bļodakmens, Pugu akmeņu krāvumi, oss Garais kalns, Kraujiņu milzakmens, sūnu purvs, boreālais mežs, bebraine, dižkoki, kā arī savvaļas zirgi un taurgovis sugām bagātās ganību pļavās. Ap dzirnavām izveidots 1,5 ha liels parks ar akmeņu kolekciju.

Tā ir izaicinoša iespēja iepazīt Ziemeļvidzemes reljefa un dabas īpatnības – arī drumlinus, sūnu, pārejas tipa un zāļu purvus. Taka ir izejama gan lokveidā, atgriežoties sākuma punktā, gan vienvirziena maršrutā, finišējot autobusa pieturā.

Takas segums – iestaigāta taka, atsevišķos posmos guļkoku segums. Meža un lauku ceļi, pļava, purvains mežs, purvs ar guļkoku segumu, pārsvarā līdzens, atsevišķi kāpumi un noejas līdz 6 m augstumā. Kā ziņo apmeklētāji, atsevišķās vietās taka ir aizaugusi, kas dod iespēju nedaudz izbaudīt pārgājienu neskartas dabas apvidū.

Takas sarežģītība: grūta, nav piemērota personām ar kustību traucējumiem, riteņbraucējiem un apmeklētājiem ar bērnu ratiņiem.

Taku veicot, nepieciešami ūdensnecaurlaidīgi apavi.

Taka marķēta ar trīs krāsu marķējumu – zilu, sarkanu un zaļu. Taku ieteicams apmeklēt no maija līdz septembrim, taču tā ir bezmaksas pieejama visu gadu. Ieteicams marķējumam rūpīgi sekot līdzi, jo viegli iespējams nomaldīties no maršruta.

Taka sākas Rūjienas novada Naukšēnu pagastā pie 1878. gadā no neapstrādātiem laukakmeņiem celtajām Jēču dzirnavām. Sākuma punkta GPS koordinātes:
Takas sākuma punktspie Jēču dzirnavām: 57.843015, 25.44759

Takas galspie Grantiņiem:57.835317, 25.38781

Iespēja distancē sekot maršrutam tiešsaistē: www.alltrails.com

Kartes: tiekamiesdaba.lv/upload/Image/ttaka/TAKA_Jeci_SH.png

Nokļūšana: Garākais maršruts beidzas pie Grūdumu mājām, Valmieras – Rūjienas šosejas autobusu pieturā Grantiņi, īsākais atved atpakaļ pie Jēču dzirnavām.

Par simbolisku samaksu pieejamas tematiskās izglītojošas ekskursijas gida pavadībā, iepriekš piesakoties pa tālr. +371 26527214:

Papildu informācijai: https://www.daba.gov.lv/lv/jecu-dzirnavu-taka

Fotogrāfiju autore: Betija Elizabete Geistarte