#BeActive takas

Šim attēlam ir tukšs alt atribūts; faila nosaukums ir A-370-20.jpg

Foto: Kartavkalna dabas taka

Kartavkalna takas tiek raksturotas kā skaistas un interesantas, kas piemērotas ģimenēm ar bērniem fiziski aktīvai atpūtai.

Plašajā apvidū ir gleznaina mežaina pauguraine, kur ir kā īpaši izveidotas, tā arī iestaigātas vairākas takas, kas viegli izejamas. Mazais loks šķērso īsu, taču varenu lapegļu aleju, Garais loks pieiet krāšņajam Bikstupītes krastam. Tāpat no takas paveras iedvesmojošs skats uz Jaunpili.

Takas sākumā uzstādīti informatīvi stendi, kā arī labiekārtotas atpūtas un piknika vietas. Taka ved uz senlatviešu veidotu pilskalnu, kur Latvijas Valsts meži izveidojuši senlatviešiem raksturīgu apmetni ar guļbaļķu sētu. Vēsturiskajā zemgaļu apmetnē bērniem patīk aktīvi un aizrautīgi darboties. Apmetni būs noderīgi aplūkot arī pieaugušajiem.

Šim attēlam ir tukšs alt atribūts; faila nosaukums ir Kartavkalns-2-1024x768.jpg

Takas garums

 • 1,2 km
 • 0,5 km
 • u.c. īsākas

Taku izstaigāšanai jāieplāno – 30min līdz stunda

Kartavkalna dabas taka atrodas 2,8 km no Jaunpils pils

Takas sākuma punkta GPS  56.716568, 23.017921

Taku iespējams veikt līdz senlatviešu veidotajam pilskalnam ar ratiņiem, šis posms ir piemērots cilvēkiem ar kustību traucējumiem. Tālāk seko kāpnes.

Taka ir marķēta

Takas pieejama bez maksas jebkurā laikā. Taku ieteicams apmeklēt sausos laikapstākļos. Pēc tam var doties uz tuvumā esošo Jaunpils pili, kuras vēsturiskā restorāna terasē varēs labi atjaunot enerģijas resursus.

Šim attēlam ir tukšs alt atribūts; faila nosaukums ir A-379-20.jpg

Plašāka informācija www.jaunpils.lv

***

Skaņākalna dabas taka. Foto: dodies.lv

Skaņākalna dabas taka

Skaņākalna taka pieejama par simbolisku maksu un aptver Salacas senlejas krāšņāko posmu ar ainaviskiem sarkanā vidusdevona smilšakmens atsegumiem, alām, avotiem, varenu priežu mežaudzi un teikām apvītiem dabas veidojumiem.

Līdzās dabas bagātībām gar taku ir labiekārtotas īpaši veidotas koka skulptūras un interaktīvi koka objekti. Gleznainām ainavām piepildīts un interesants maršruts, ar ļoti daudz izklaides iespējām bērniem, un iedvesmojošiem skatiem.

Taku garums  

 • 3-6 km
 • 10-20 km

Taka ved līdz Skaņākalna klintij 3 km garumā un pa šo pašu maršrutu jādodas atpakaļ, jo taka ir lineāra tipa. Garāku pastaigu cienītājiem takas galā sākas otra dabas taka – Dauģēnu taka, kas ir vēl papildus 10 kilometru gara – vienā virzienā. Kopumā ar Skaņākalna taku veido Latvijas garāko labiekārtoto pastaigu taku.

Dauģēnu taka. Foto: daba.gov.lv

Apmeklētāju atsauksmes liecina – Skaņākalna maršruts ir gana aizraujošs, lai to būtu interesanti veikt abos virzienos. Bērniem izveidoti atpūtas laukumiņi ar pievilcīgām kokgrebuma figūrām, specifiskām dekorācijām, skatu platformām. Mūsdienīgas instalācijas uzrunā ikvienu apmeklētāju.

Takā gar Salacas upi atrodas virkne unikālu dabas objektu: Vilkaču priede, Velnakmens, Eņģeļu ala, Sapņu trepes, Velna ala, Skābumbaļļa, Rūķu taka, Neļķu klintis, Velna kancele, Skaņaiskalns.

Skaņaiskalns atrodas Mazsalacā, pie vienas no Latvijas visskaistākās upes – Salacas krastiem. No Mazsalcas centra līdz Skaņokalnam ir 1,8 km. Pilsētā ir daudz norāžu, kas viesus komfortabli novirza uz takas sākuma punktu.

Takas sākuma punkta GPS – 57.8632220, 25.0260385

Takas GPX pieejams ŠEIT.

Skaņākalna klints

Taku iespējams veikt – pa parka galveno asfaltēto ceļu iespējams pārvietoties ar ratiņiem, tas piemērots cilvēkiem ar kustību traucējumiem, parka takās apgrūtināta kustība koka sakņu, trepju dēļ. Taka ir viegli izejama.

Takas marķējums – taka marķēta ar zīmēm un virziena norādēm.

Takas pieejama – 10:00-18:00 no maija līdz oktobrim.

Skaņākalna dabas taka piemērota bērniem

Ieejas maksa – pieaugušajiem 2,00 EUR, skolēniem, studentiem, senioriem – 1,00 EUR.

Plašāka informācija: mazsalaca.lv.

***

Šim attēlam ir tukšs alt atribūts; faila nosaukums ir Roja-3.jpg
Rojas upes taka. Foto: Sanita Arāja

Brīvdabas dabas taka gar Rojas upi

Ainaviskos Rojas upes stāvos krastus ieskauj pirmatnīgs mežs, kur mežsaimnieciskas aktivitātes nav notikušas jau simts gadus. Takas maršrutu apkaimē sastopama plaša dzīvnieku un augu daudzveidība, kāda Latvijā ir visnotaļ unikāla.

Takas apmeklētājiem ir pieejami septiņi interaktīvi kontrolpunkti, kuros ar mobilā telefona palīdzību ir iespējams pavērties no putna lidojuma uz vietu, kurā atrodaties, un noklausīties Māra Oltes stāstījumu par notiekošo Rojas mežos.

Taku garums:

 • 2 km – dzeltenais aplis
 • 7 km – zilais aplis
 • 15 km – sarkanais aplis

Visas takas sākas un noslēdzas Rojas centrā – tuvu jūrai.

Šim attēlam ir tukšs alt atribūts; faila nosaukums ir roja5-1024x768.jpg

Pastaigā apskatāms:  Rojas upes krastus bagātina bioloģiski veci, ar augiem un dzīvniekiem bagāti meži, kādi Latvijā ir reti sastopami. Upes krastus apdzīvo bebri, ūdri, stirnas, mežacūkas, staltbrieži, aļņi, zivju gārņi, lielās gauras, gaigalas, dažādu sugu dzeņveidīgie putni. Upē mīt tādas zivis, kā asari, nēģi, foreles, līdakas, raudas.

Taku iespējams izstaigāt trīs dažāda garuma maršrutos, kas visi ved gar Rojas upi un tai pieguļošajiem mežiem. Katra taka marķēta atzīmēta ar citas krāsas norādi.

Dabas takas apmeklētājiem ar viedtālruņa un interneta palīdzību ir iespēja virtuāli pacelties virs koku galotnēm un baudīt dabas ainavas gar Rojas upi. Nepieciešams mobilais telefons ar QR kodu lietotni. Noskenējot QR kodus, varēsiet iepazīties ar aero skatiem no tieši tās vietas, kur atrodaties, un vienlaikus audiogida Māra Oltes pavadībā klausīties izzinošu stāstījumu – ar ko meži piejūras teritorijā īpaši. Šis ir viens no pirmajiem šāda veida papildinātās realitātes projektiem Latvijā.

Takā gar upi ierīkotas Gar upi ierīkotas vairākas labiekārtotas atpūtas vietas kā pieaugušiem, tā bērniem.

Šim attēlam ir tukšs alt atribūts; faila nosaukums ir roja-2-1024x660.jpg

Takas segums: Iestaigāta taka, meža ceļš, kas vietām klātas irdenām smiltīm, kas grūtāk izbraucams velobraucējiem.

Takas sarežģītība: Visas distances pēc grūtības pakāpes ir diez gan vieglas – viegli izvēlieties piemērotāku maršrutu atkarībā no distances garuma, ko vēlaties veikt, tikai visgarākā distance raksturojama kā nedaudz grūtāka.

Taku iespējams veikt no pavasara līdz rudenim ar kājām, velosipēdiem un laivām, bet ziemā – pat ar slēpēm.

Takas sākas: Rojā. Ieteicamais sākuma punkts: nogriežoties no Jūras ielas gar veikalu pa kreisi uz Kāpu ielu.

GPS koordinātes sākuma punkatam: 57.50824, 22.78451

Lejuplādēt takas GPX: bit.ly/3fkEHWO

***

Citi pastaigu maršruti Rojā:

Šim attēlam ir tukšs alt atribūts; faila nosaukums ir BRIVDABAS-TAKA-GAR-ROJAS-UPI-2-1024x768.jpg
Pūrciema baltās kāpas maršruts Rojā

Papildu informācija: http://roja.lv/lv/turisms, tālr. +371 28630590, e-pasts: tic@roja.lv

***

Šim attēlam ir tukšs alt atribūts; faila nosaukums ir Jecu-dabas-taka-2.jpg
Jēču dabas taka. Foto: Betija Elizabete Geistarte

Jēču dabas taka

Iesaka: Betija Elizabete Geistarte

Kā saka paši takas apmeklētāji, šis ir piemērots maršruts neaizmirstamu piedzīvojumu meklētājiem!

Taku garums:

 • 7,3 km – sarkanais marķējums: Jēči – Pugas – Grantiņi.
 • 2,7 km – zilais marķējums: Jēči – Pugas.
 • 7,6 km – aplis pa sarkano un zilo marķējumu: Jēči – Pugas – Jēči.

Pastaigā apskatāms:  Jēču taka ir izveidotas daba izziņai un vērošanai, izstaigājamas 3 – 4 stundu laikā. Taka ved caur laukiem, mežiem un ganībām – pa klusām un savvaļām vietām. Apskatāma virkne neparastu dabas un kultūrvēstures veidojumu – Jēču bļodakmens, Pugu akmeņu krāvumi, oss Garais kalns, Kraujiņu milzakmens, sūnu purvs, boreālais mežs, bebraine, dižkoki, kā arī savvaļas zirgi un taurgovis sugām bagātās ganību pļavās. Ap dzirnavām izveidots 1,5 ha liels parks ar akmeņu kolekciju.

Tā ir izaicinoša iespēja iepazīt Ziemeļvidzemes reljefa un dabas īpatnības – arī drumlinus, sūnu, pārejas tipa un zāļu purvus. Taka ir izejama gan lokveidā, atgriežoties sākuma punktā, gan vienvirziena maršrutā, finišējot autobusa pieturā.

Šim attēlam ir tukšs alt atribūts; faila nosaukums ir Santa-Paegle-2016.jpg

Takas segums – iestaigāta taka, atsevišķos posmos guļkoku segums. Meža un lauku ceļi, pļava, purvains mežs, purvs ar guļkoku segumu, pārsvarā līdzens, atsevišķi kāpumi un noejas līdz 6 m augstumā. Kā ziņo apmeklētāji, atsevišķās vietās taka ir aizaugusi, kas dod iespēju nedaudz izbaudīt pārgājienu neskartas dabas apvidū.

Takas sarežģītība: grūta, nav piemērota personām ar kustību traucējumiem, riteņbraucējiem un apmeklētājiem ar bērnu ratiņiem.

Taku veicot, nepieciešami ūdensnecaurlaidīgi apavi.

Šim attēlam ir tukšs alt atribūts; faila nosaukums ir Akmeni.jpg

Taka marķēta ar trīs krāsu marķējumu – zilu, sarkanu un zaļu. Taku ieteicams apmeklēt no maija līdz septembrim, taču tā ir bezmaksas pieejama visu gadu. Ieteicams marķējumam rūpīgi sekot līdzi, jo viegli iespējams nomaldīties no maršruta.

Taka sākas Rūjienas novada Naukšēnu pagastā pie 1878. gadā no neapstrādātiem laukakmeņiem celtajām Jēču dzirnavām. Sākuma punkta GPS koordinātes:
Takas sākuma punktspie Jēču dzirnavām: 57.843015, 25.44759

Takas galspie Grantiņiem:57.835317, 25.38781

Iespēja distancē sekot maršrutam tiešsaistē: www.alltrails.com

Kartes: tiekamiesdaba.lv/upload/Image/ttaka/TAKA_Jeci_SH.png

Nokļūšana: Garākais maršruts beidzas pie Grūdumu mājām, Valmieras – Rūjienas šosejas autobusu pieturā Grantiņi, īsākais atved atpakaļ pie Jēču dzirnavām.

Par simbolisku samaksu pieejamas tematiskās izglītojošas ekskursijas gida pavadībā, iepriekš piesakoties pa tālr. +371 26527214:

Šim attēlam ir tukšs alt atribūts; faila nosaukums ir ziedi.jpg

Papildu informācijai: www.daba.gov.lv/lv/jecu-dzirnavu-taka

Fotogrāfiju autore: Betija Elizabete Geistarte

***

Šim attēlam ir tukšs alt atribūts; faila nosaukums ir V-182-20.jpg
Cīravas ūdensdzirnavu slūžas ceļā uz parku. Foto: redzet.eu

Cīravas Bebru taka

Dabas takas garums: 1-4 km

Pastaigā apskatāms: Bebru taka atrodas Cīravas Mežaparkā. Maršruts ir lokveida 4 km gara dabas taka, kas ved caur skaistu, jauktu koku mežu gar Durbes upes līčiem. Taka sevišķi piemērota bērniem, jo maršrutā ik pēc posma uzstādīti dažādi atrakciju elementi – trošu tiltiņš, kāpšanas sienas, šūpoles, mazi skatu tornīši, āra lasītavas, atpūtas laukumiņi.

Šim attēlam ir tukšs alt atribūts; faila nosaukums ir Cirava-skanas.jpg
Cīravas parkā – radoši mākslas vides objekti. Foto: cirava.lv

Pa ceļam uz Mežaparku – Pils parkā – izvietotas koka skulptūras ar skaistiem kokgriezumiem. Mežaparkā papildus iespējams pastaigāties arī pa Sienāža vai Makšķernieku taku, kas ved gar Durbes upes krastu un Skaņo taku, kurā 1 km garā posmā izvietoti Latvijā līdz šim vienīgie skaņu radoši mākslas vides objekti no metāla – “Taures – svilpes”, “Skanošās kastes”, “Zvangs”, “Meža arfa” un citi mūzikas elementi.

Taku ieteicams apmeklēt no pavasara līdz rudenim, taču tā ir pieejama visu gadu. Taka marķēta ar speciālām norādēm – bebrs uz koka stabiņiem.  

Takas sarežģītība: viegla, izstaigājama ģimenes lokā, piemērota bērniem.

Taku sākuma punkts: GPS koordinātes: 56.73578, 21.38335. Auto stāvvieta atrodas pie Cīravas evaņģēliski luteriskās baznīcas.

Takas GPX: lejuplādējams ŠEIT.

Kartes: https://www.cirava.lv/wp-content/uploads/2020/10/Cirava_Mezaparks_karte_.pdf

Papildu informācijai: https://www.cirava.lv/turisms/atputa-daba/ciravas-mezaparks/

***

Šim attēlam ir tukšs alt atribūts; faila nosaukums ir V-494-19.jpg
Misiņkalna dabas parks. Foto: Redzet.lv

Misiņkalna dabas parks

Dabas takas kopējais garums 1,4 km-5 km

Pastaigā apskatāms: Misiņkalns ir Aizputes pilsētas augstākā vieta. Tā augstums sasniedz 95 metrus. No virsotnes paveras ainavisks skats uz pilsētu. Sākot ar 1992. gadu, parkā atsākta stādījumu atjaunošana, tādējādi vienlaikus iespējams iepazīt gan dažādu retu sugu augus un stādījumus, gan izbaudīt neskartu dabu. Parks sākts veidot 1930. gados un aizņem 28 ha lielu platību. Patlaban parku caurvij atjaunoti pastaigu un velo celiņi, parka teritorijā atrodas mototrase, kurā norisinās Latvijas mēroga sacensības motokrosā.

Lielais loks – 3,2 km

Putnu loks – 1,6 km

Trepju loks – 1,4 km

Avotu loks – 1,7 km

Maršrutu daļas pārklājas, kopsummā veidojot ~5 km garu taku

Taku sākuma punkts: GPS koordinātes – 56.7191, 21.6040. Automobili var novietot stāvlaukumā pie Tūrisma informācijas centra Atmodas ielā 16.

Kartes: http://visitaizpute.lv/wp-content/uploads/2017/06/Takas-Aizpute.pdf

Taku iespējams apmeklēt no pavasara līdz rudeni: Pavasarī, vasarā un rudenī maršrutu apmeklē ar kājām. Velosipēdu var izmantot daļēji, jo vairākās vietās ir stāvas reljefa formas un celiņus sedz betona kāpnes. Ziemā maršrutus var izslēpot.

Papildu informācijai: visitaizpute.lv/place/misinkalna-dabas-parks/


***

Šim attēlam ir tukšs alt atribūts; faila nosaukums ir Kazdangas_parka_dabas_taka-1024x754.jpg
Kazdangas parka dabas taka. Foto: Kurzemesregions.lv

Kazdangas parka dabas taka

Dabas takas garums: 9 km

Pastaigā apskatāms: Latvijā lielākais dabas parks ir tieši Kazdangā (~196ha) un tas piedāvā plašas iespējas izstaigāties. Līdz ar jaunās ezera laipas un skatu torņa izbūvi, apmeklētājiem ir pavērusies lieliska iespēja apvienot dabas takas abās parka daļās (Valātas parka daļa un Šēfera birzs) abpus Kazdangas Dzirnezera un iziet maršrutu ar kopējo distanci 9km.

Maršrutu iespējams variēt, jo parkā ir daudz iestaigātu taku, taču orientēties palīdzēsies ik pa posmam izvietotās informatīvās norādes un uz kokiem krāsotais taku marķējums ar dzeltenām, zaļām un sarkanām norādēm. Pa ceļam pieejamas vairākas atpūtas vietas. Maršrutā ietilpst veci muižas parki ar dažādām svešzemju koku sugām un dižkokiem, zivju dīķi, ezers, upīte, skujkoku mežs. Apkārtnē daudz dobumainu koku. Valātas parka daļai raksturīgs sarežģītāks reljefs un gravas. Kopā maršrutā novērotas 154 putnu sugas.

Vēl iespējams papildus izstaigāt loku Kazdangas pils parkā. Kazdangas pils taka ir 2 km gara un vijas pa Kazdangas pils parku gar iespaidīgo muižas pili, kas celta 1800.gadā un piederējusi Kurzemes baroniem Manteifeļiem.

Taka marķēta ar norādēm – uz apskates objektiem un kokiem krāsotas līnijas. Lietus laikā takas segums var būt slidens, taču tā ir pieejama un izstaigājam visu gadu. Atsevišķi takas posmi – tostarp, arī ezera laipa – pieejami arī cilvēkiem ratiņkrēslos un vecākiem ar bērnu ratiņiem.

Takas sākuma punkts: GPS koordinātes – 56.72480, 21.73576. Kazdangas parka labirints Kaplejā (sporta un atpūtas laukums).

Takas GPX: pieejams ŠEIT.

Papildu informācijai: kazdangaspils.com, visitaizpute.lv/lv/places/aktiva-atputa/

***

Jaunatklātā Viļakas ezera salas pastaigu taka. Foto: Ivars Utināns

Viļakas ezera salas pastaigu taka

Iesaka: Ivars Utināns

Dabas takas garums: 2 km

Pastaigā apskatāms: Uz Viļakas ezera ved garākais pontonu tilts Latvijā, uz 1,8 ha salas atrodas fragmenti no Marienhauzenas pils, kura celta 1509. gadā sabrukušā cietokšņa vietā. Tāpat uz salas ir izveidota jauna pastaigu taka 442 metru garumā, kas ved apkārt salai. Ir uzstādītas gan koka laipas ar atpūtas “kabatiņu”, gan laivu piestātne un informatīvie stendi.

Pie Viļaka ezera ir izveidots vides objekts “Ūdens”. Objekta virsma veidota no 2625 metāla lāsītēm, kas rada ūdenim līdzīgas skaņas.

Taku sākuma punkts: https://goo.gl/maps/wsnto4dJYXdt7Taf8

Taku ieteicams apmeklēt pavasarī, vasarā un rudenī.  

Takas sarežģītība: viegla, izstaigājama ģimenes lokā, mazāk piemērota pavisam maziem bērniem. Taka ir marķēta, ved apkārt salai.

Papildu informācijai: http://www.visitvilaka.lv/ko-redzet-un-darit/daba/vilakas-ezera-pludmale-un-sala/

***

“Rundānu Valna dūbes” dabas taka. Foto: visitludza.lv

“Rundānu Valna dūbes” dabas taka

Dabas takas garums – 1,5 km

Pastaigā apskatāms: Valsts aizsardzībā esošas meteorītu izcelsmes bedres. Vienīgais tāda veida objekts Baltijā. Dabas aizsardzības pārvaldes un Ludzas novada pašvaldības darbinieku sadarbības rezultātā izveidota jauna dabas taka 1,5 km garumā. Talkas laikā izveidotā 1,5 kilometrus garā taka ved no vietējās nozīmes autoceļa V517 līdz “Rundānu Valna dūbei” un apļveida lokā ieskauj šo objektu. Izveidotas arī skatu vietas, no kurām paveras ainava uz dabas pieminekli.

2020. gadā ģeologu un dabas ekspertu aptaujas un balsošanas rezultātā “Valna dūbe” izvēlēta par gada ģeovietu. Velna dobe ir izteiksmīgākā no beznoteces ieplakām, kādas izplatītas paugurainajā augstienes reljefā. Turklāt Velna dobe atrodas paugura vidū un kopā ar apliecošo valni veido it kā krāteri. Dobais paugurs ir nedaudz iegarens, nepilnus 200 metrus garš, ar lēzenākām ārējām, bet stāvākām iekšējām nogāzēm.

Teritorijas aizsardzībai ir izveidots ģeoloģiskais un ģeomorfoloģiskais dabas piemineklis.

Taku sākuma punkts: https://bit.ly/Velnadobe

Taku iespējams apmeklēt jebkurā gadalaikā. Taku ieteicams apmeklēt laikā, kad ir mazāk nokrišņu, tās reljefs un segums ir izaicinošs, ar bērnu ratiem tā nebūs izbraucama, taču ģimenei ir ar lielākiem bērniem – veselīgs piedzīvojums garantēts.

Papildu informācijai: http://visitludza.lv/sightseeing-museums/rundenu-velna-bedres/

***

Dabas parks “Daugavas loki”. Foto: www.visitkraslava.com

Dabas parks “Daugavas loki”

Dabas takas un ceļi

 • Pastaigu takas 400m – 2 km
 • Velomaršruti 35 km – 128 km

Pastaigu maršruti:

Ārkārtīgi plašais dabas parks “Daugavas loki” ar dažādiem taku maršrutiem izveidots, lai saglabātu unikālos dabas kompleksus, dabas, kultūrvēstures vērtības un maz pārveidotās savdabīgās ainavas Daugavas augšteces senlejas Naujenes – Krāslavas posmā. Raksturīgākā dabas īpatnība ir astoņi 4-6 km gari, gleznaini Daugavas loki jeb meandri, kas tiek uzskatīti par senākajiem Daugavas ielejas veidojumiem Latvijā, kur upe saglabājusi savu dabisko tecējumu. Daugavas loki ir daļa no aizsargājamo ainavu apvidus “Augšdaugava”. Parks iekļauts UNESCO Pasaules mantojuma Latvijas nacionālajā sarakstā.

Adamovas dabas taka – 1,8 km
Adamovas dabas taka ved cauri gravām uz Adamovas pilskalnu Daugavas krastā. Takas sākumā atrodas skatu punkts, no kura paveras ainava uz Krāslavu un Daugavas lokiem, kā arī piknika vietas.

Markovas izziņu taka – 2 km
Ainaviskā Markovas izziņu taka izglīto par Daugavas ielejas dabas daudzveidību un kultūrvēstures pieminekļiem. No Markovas pilskalna paveras skats uz Slutišķu vecticībnieku ciematu un Daugavas ieleju.

“Klajumu” odu taka – 400 m
Zirgu sētas “Klajumi” Odu taka iepazīstina ar meža un purva ainavām, kurās aug cūkauši, nārbuļi, mīt meža bites, atrodas purva “koncertzāle” un īpatnēji saauguši koki.

Bornes upes gultnes taka – 2 km
Pie Lielbornes muižas atradīsi 2 km garu pastaigu taku, kas ved caur muižas vēsturisko dabas parku. Pateicoties savam reljefam, daži maršruta posmi drīzāk atgādinās Siguldu.

Ar velosipēdu:

35 km garajā velomaršrutā un var izlīkumot visus Daugavas lokus no Naujienes līdz Krāslavai. Apmaldīties nav iespējams – visa maršruta garumā izvietotas norādes zīmes.

Otrs velo maršruts ir apļveida un ar kopējo maršruta garumu – 128 km. Krāslava – Tartaks – Naujene – Daugavpils – Elerne – Jaunborne – Veckaplava – Krāslava Maršruts ir izzinošs un ietver sevī gan divu pilsētu arhitektūras pērles ar baznīcām, pilīm un cietoksni, gan dabas ainavas vienā no skaistākajiem Latvijas upju posmiem Daugavas augštecē, izbraucot gan pa labo, gan kreiso Daugavas krastu dabas parka “Daugavas loki” teritorijā,

Takās apskatāms:

 • Naujienes novadpētniecības muzejs
 • Slutišķu sādža un Slutišķu Vecticībnieku lauku sēta
 • Dinaburgas pilsdrupas un pils makets
 • Markovas izziņu taka un pilskalns
 • Vasargelišķu skatu tornis
 • Priedaines skatu tornis
 • Zirgu sēta “Klajumi”

Maršruta sākuma punkts: https://goo.gl/maps/YsmRJ9BVaH7SDBn7A

Takas iespējams apmeklēt jebkurā gadalaikā, taču ieteicams maršrutos doties sausā laikā.

Papildu informācijai: https://www.latvia.travel/lv/apskates-vieta/dabas-parks-daugavas-loki

***

Iesaka: Andris Jermuts
http://www.celotajs.lv/cont/tour/tours/hiking_engure_lv.html?0
eedp.lv

Engures dabas parka takas un ceļi

 • 1,5–5 km iedvesmojošām ģimenes pastaigām
 • 62–75 km apkārt Engures ezeram rūdītiem velobraucējiem/divu dienu pārgājienu cienītājiem

Maršruts ved cauri aizsargājamām dabas teritorijām!

Engures ezerā un tā apkārtnē atrodas nozīmīgas putnu atpūtas un ligzdošanas vietas. Parka teritorijā aug ap 800 augu sugu. Engures ezera dabas parkā ir vairākas dabas takas, putnu vērošanas torņi, informācijas stendi un centrs. Dabas parku vērts iepazīt vietējā gida pavadībā.

Pastaigā apskatāmi:

Engures ezers – lielākais Latvijas lagūnas tipa ezers ir viena no Latvijas bagātākajām ūdensputnu ligzdošanas vietām.
Engures ornitoloģisko pētījumu centrs – par leģendu ornitologu apvidū kļuvusi zinātnieku radītā “peldošā māja”. Centrā notiek ezerā ligzdojošo putnu pētīšana un gredzenošana.
Savvaļas zirgu un govju ganības – Engures ezera rietumu krastā uz ziemeļiem no Engures ezera kopš 2002. gada ganās savvaļas govis un savvaļas zirgi, kuri “apsaimnieko” ezera palieņu pļavas un kuri šobrīd kopskaitā ir vairāk nekā 100. Esiet uzmanīgi – savvaļas dzīvnieku aploks ir pieslēgts elektriskajam ganam, tāpēc neskarieties pie stieples!
Putnu vērošanas tornis – 0,8 km no Engures ornitoloģisko pētījumu centra. No torņa paveras savdabīgā Engures ezera vidusdaļas ainava ar niedrājiem un ūdens klajumiem. Tornī atrodas informācijas stends ar apkārtnē sastopamajām putnu sugām.
Orhideju taka – 3,5 km garajā dabas takā gida pavadībā iespējams apskatīt dažas no Latvijā augošajām 32 orhideju sugām. Kopumā Engures ezera dabas parkā konstatētas augam vairāk kā 20 orhideju sugas.

Savvaļas zirgs dabas parkā. Foto: Andris Jermuts

Taku sākumu punkts: ar auto – jābrauc līdz Bērzciemam, tad aptuveni 2 km Mērsraga virzienā, līdz jānogriežas pa kreisi pie norādes “Engures ornitoloģisko pētījumu centrs” un tad vēl 2 km līdz ezeram un labajā pusē jau redzamas ēkas; ir ar autobusu: Rīga – Roja – Kolka – Mazirbe (līdz Bērzciemam), tad aptuveni 2,5 km ar kājām.
Adrese: Ornitoloģisko pētījumu centrs, Bērzciems, Engures novads, LV-3113
GPS koordinātes:
57.25805, 23.13639

Lejupielādēt takas GPX

Īsie pastaigu maršruti ir viegli izejami.

Garais maršruts apkārt Engures ezeram ir grūts un piemērots visiem, kam ir MTB riteņi ar platām riepām. Gandrīz viss velo maršruts iet pa grants un zemes ceļiem. Ceļojumā vērts paņemt līdzi binokli.

Laipa uz dabas parka skatu torni. Foto: skatkartes.lv

Taku iespējams apmeklēt jebkurā gadalaikā, taču ieteicamais apmeklējuma laiks ir no 15. aprīļa līdz 15. oktobrim. Takas ir viegli izejamas, mitrā laikā var būt dubļi, uz laipas ir vieta bērnu ratiņu platumā.

Engures dabas parka buklets PDF formātā pieejamas šeit:
http://eedp.lv/wp-content/uploads/2016/10/Engures_ezera_buklets_2015.pdf

***

Cīrulīšu dabas taka Cēsīs. Foto: turisms.cesis.lv

Iesaka: Mārtiņš Laizāns
www.turisms.cesis.lv/ko-redzet/dabas-objekti/

CĪRULĪŠU DABAS TAKA
No ~3–6 km

Cīrulīšu dabas takās labiekārtoti vieglas pieejamības trīs maršruti, tās ir marķētas un papildinātas ar informatīvajiem stendiem.

 • 2,7 km;
 • 3,5 km;
 • 6,2 km.

Pastaigas gaitā apskatāmi iedvesmojoši dabas objekti: iespaidīgās Spoguļklintis jeb Cīrulīšu klintis, kuras zīmīgi atspīd Gaujas vecupes ūdeņos, Dzidravots dos veldzējumu ikvienam (avota ūdeni dzert nav ieteicams ), Līgavas alas teika kārtējo reizi pārliecinās par mīlestības spēku, bet Cīrulīšu ala tiek dēvēta arī par bezdibeni.

Taku sākums punkts ir Žagarkalna kempinga teritorijā, un to apmeklējums ir bez maksas.
Adrese:
Apšukalna iela, Cēsis, Cēsu pilsēta, LV-4101
GPS koordinātes:
57.307277, 25.221444

Siltā laikā kempings ir lieliska vieta pastaigas noslēguma piknikam, te atrodas arī WC, tūrisma informācijas punkts un iespējams iznomāt laivas un velosipēdus.

Cīrulīšu dabas taka. Foto: turisms.cesis.lv

Taku iespējams apmeklēt jebkurā gadalaikā. Taču svarīgi parūpēties par laikapstākļiem piemērotiem apaviem. Mitrā laikā, piemēram, patlaban pavasarī – taka atsevišķās vietās var būt slidena un dubļaina. Tā nav pilnībā piemērota pastaigai ar bērnu ratiem, jo distanci veido mainīgs reljefs un trīs trases vietās ir kāpnes.

Takas ir piemērotas nūjotājiem, kā arī velobraucējiem ar labu fizisku sagatavotību.

Detalizētas maršruta kartes PDF formātā pieejamas šeit:
turisms.cesis.lv/wp-content/uploads/2020/01/5_makets_LAT.pdf

***

Gaujaslīču maršruta sākumā, Meža skola. Foto: Līga Landsberga

Gaujaslīču posms

No ~3–5 km
Maršruts vijas pa mazām ieliņām un taciņām gar Gauju, ļaujot iepazīt dabas vērtības, biotopus, Latvijas Sarkanajā grāmatā ierakstītās augu sugas, koka arhitektūru un kultūrainavu. Te var baudīt visu četru gadalaiku krāšņumu Gaujas krastos. Maršrutu ērti var savienot ar Cīrulīšu dabas takām dienvidu virzienā vai aizdoties līdz pat varenajām Ērgļu klintīm, kas gan atrodas nost no maršruta Priekuļu virzienā.

Maršrutus veido trīs viegli izejamas trases, kas ir marķētas un papildināts ar informatīvajiem stendiem:

 • 2,8 km;
 • 3 km;
 • 5 km.

Taku iespējams apmeklēt jebkurā gadalaikā. Tā ir ērti piemērota pastaigai ar bērnu ratiem,  distanci veido gluds reljefs. Trases segumu veido gan ceļi ar asfalta un grants segumu, gan meža taka.

Takas sākuma punkts un ieteicamā automobiļa atstāšanas vietas adrese:
Meža skola, Bērzaines iela 34
GPS koordinātes:
57.3122, 25.2486

Detalizētas maršrutu kartes PDF formātā:
turisms.cesis.lv/wp-content/uploads/2020/02/2_makets_LAT.pdf

Platu soli, saulainu pastaigu!

***

Rīvas loki Jūrkalnes pusē

Iesaka: Dzintars Skrundenieks

RĪVAS LOKI JŪRKALNĒ
Garums 8km vienā virzienā

Dabas taka “Rīvas loki” sākas pie Ulmales-Labraga luterāņu baznīcas, kur tās sākums atzīmēts ar speciāli veidotu takas nosaukuma zīmi. Maršruts turpinās virzienā no jūras, ir ar reljefu – ved pa Rīvas upes lejteces gleznaino senleju. Rīva plūst kanjonveidīgā gravā, kuras dziļums sasniedz  pat 12 metrus. Ceļā daudzi upes līkloči un stāvi krasta atsegumi.

Takai ir trīs posmi un to visu iziešanai nepieciešamas vidēji 2,5 h. Taču jārēķinās, ka taka nav apļveida – atgriešanās var būt pa šo pašu taku vai grants ceļu, kas būs īsāks. Vietām upe un taka pienāk ļoti tuvu ceļam un tas nozīmē, ka gājienu var pārtraukt vai saīsināt pēc vajadzības, nemērojot visu tās garumu.

Pirmie divi takas posmi ir marķēti ar krāsu uz kokiem. Pēdējais nav speciāli veidots un iezīmēts – varētu būt jārēķinās ar nolūzušiem kokiem un aizaugušiem krastiem. Arī taka šajā posmā ne vienmēr ir izteikti redzama – lai neapmaldītos, ieteicams sekot upes krasta līnijai. Taka noslēdzas pie Gumbu tilta. Maršrutā pieejamas vairākas vienkāršas atpūtas vietas ar soliņiem un ugunskura vietām.

Takai vietām ir stāvi kāpumi un kritumi, tāpēc nebūs piemērota cilvēkiem ar īpašām vajadzībām vai ģimenēm ar bērniem ratos. Pirmos trīs kilometrus bez grūtībām var paveikt arī aktīvie seniori.

Takas sākuma punkts Atrašanās vieta: 
Labrags. Sākuma punkts: Ulmales-Labraga luterāņu baznīca. 
Beigu punkts: Gumbu tilts pār Rīvas upi.

Maršrutu var veikt arī pretējā virzienā. 

Takas sākums kartē: Lat:56.97027,Lon:21.34781

Lejupielādējams takas GPX

Papildu informācijai
https://www.kurzemesregions.lv/projekti/turisms/unigreen/dabas-takas/rivas-loki/

Foto: jurkalne.lv

***

Tepera ezers un promenāde Smiltenē

Iesaka: Marita Mūze

TAKAS SMILTENES APKĀRTNĒ

10km, 20km un 30km takas dažādiem sportošanas veidiem dažādos apstākļos.

Platie, līdzenie, ērti izbraucamie Smiltenes apkārtnes ceļi, kā arī kalnainie, smilšainie un vietām pat purvainie meža celiņi ir piemēroti braukšanai ar velosipēdu gan sportiskiem treniņiem un sacensībām, gan aktīvai atpūtai un dabas baudīšanai. Tāpēc Smiltenē un tās apkārtnē izveidotas dažādu garumu un sarežģītības pakāpju marķētas velotakas, kas ved gar interesantām apskates un atpūtas vietām. Ar dzelteno krāsu iezīmēts atpūtnieku velomaršruts, bet ar sarkano krāsu – paaugstinātas sarežģītības.

Šīs takas ir piemērotas arī nūjošanai, bet ziemā – slēpošanai.

Taku kartes un informācija lejuplādējama te:

https://visit.smiltene.lv/wp-content/uploads/sites/4/sites/4/Kartes_pdf/Smiltenes-velotakas-LV.pdf?fbclid=IwAR05RWXtxERyZMpPEgI-58TaAX8F4x_f6RYW2SYfjvWIZn0lL0sfLuK0d5I

Papildu informācijai
https://visit.smiltene.lv/

Amatas ģeoloģiskā taka

Iesaka
Gaujas Nacionālā parka tūrisma biedrība
www.entergauja.com
Šajā vietnē atradīsiet arī citus Gaujas apkārtnes aktīvās atpūtas maršrutus.

GEOLOĢISKĀ TAKA GAR AMATU
Kopējais trīs posmu garums – 18km.

Amatas ģeoloģiskā taka lielāko maršruta daļu ved caur neskarto dabu
– tā ir pastaiga autentiskā vidē, Amatas senielejā.  Tajā va­­r apskatīt smilšakmeņu un dolomītu atsegumus, vērot gandrīz visus Latvijai raksturīgos kokus un krūmus, daudzveidīgu augu valsti, dzīvnieku takas, bebru dambjus, skudru pūžņus.

Smilšakmens atsegumi ir saskatāmi vislabāk vēlā rudenī, ziemā un agrā pavasarī, kad tos neaizsedz koku zaļā lapotne. Ziemā var izmantot vienreizēju iespēju redzēt skaistos ledus ūdenskritumus – tie rodas vietās, kur upē ietek nelielie avotiņi.

Taka sastāv no trīs posmiem, katrs no tiem atšķiras ar sarežģītību un ainavām. Vieglākais posms ir no Veclauču tiltam līdz Zvārtas iezim (3 km). Visgarākais posms ar trim stāviem kāpumiem ir no Kārļu tilta līdz Zvārtas iezim (12 km). Visgrūtākais posms ir no Melturiem līdz Kārļu zivjaudzētavai (3 km), kas būs piemērots pieredzējušiem pārgājienu dalībniekiem. Maršrutu sākt var dažādās vietās – viena no tām – pie Zvārtas ieža.

Taka ir marķēta, bet tās lielākā daļa nav labiekārtota, dažviet jāpārvar šķēršļi – krituši koki un nelielas upes pietekas. Turoties tuvāk upes krastam takā jāseko marķējumiem – oranžajām rombveida zīmēm uz koku stumbriem.

Taku iespējams apmeklēt jebkurā gadalaikā, taču svarīgi izvēlēties pārgājienam un laikam piemērotus apavus un apģērbu. Taka nebūs piemērota ģimenēm ar mazākiem bērniem ratos vai senioriem, kuri lūkojas mierīgās pastaigu takas.

Papildus informācijas un kartes atradīsi vietnē
:
https://www.entergauja.com

Foto: www.entergauja.com arhīva foto

***

Cecīļu dabas taka

Iesaka
Gaujas Nacionālā parka tūrisma biedrība
www.entergauja.com
Šajā vietnē atradīsiet arī citus Gaujas apkārtnes aktīvās atpūtas maršrutus.

CECĪĻU DABAS TAKA IERIĶOS

No 2 līdz pat 12 km

Cecīļu dabas takā ir iespēja iepazīt Amatas novada dabas objektus gar Kumadas upes, Dančupītes un Amatas upes krastu. Tajā ir iespēja izbaudīt cilvēka nepārveidotu dabas ainavu – Dančupītes kanjonu, Dančupītes alu, miniatūru ūdenskritumu, iespaidīgo Cecīļu iezi no Kumadas upes labā krasta, Cecīļu priedi, kura ir atzīta par vienu no Latvijas dižkokiem un citus objektus. Taku iespējams iziet  dažāda garuma maršrutos – no 2 līdz 12 km. Gājiens  var aizņemt +/- 5 stundas.

Takas sākuma punkts ir Amatas novada Ieriķos, 1km no kafejnīcas, degvielas uzpildes stacijas un Tūrisma informācijas centra, kurš ir arī Cecīļu dabas takas apmeklētāju centrs, pie ,,Lejas Cecīļu” mājām.
Takas sākuma punkts: 57.2091, 25.1705
Kumadas iela 2, Ieriķi, Amatas novads

Taka ir marķēta ar dzelteniem un ziliem punktiem.

Takas apmeklējumam ir ieejas maksa. 

Taku iespējams apmeklēt jebkurā gadalaikā. Taču svarīgi parūtpētis par laikapstākļiem un pārgājienam piemērotu apģērbu un apaviem. Mitrā laikā taka var būt slidena un dubļaina. Taka nav piemērota pastaigai ar bērnu ratiem un braukšanai ar velosipēdu.

Sezonas tumšajā periodā Cecīļu iezis un Dančupīte sestdienās ir izgaismota.

Takas kartes pieejama vietnēs
https://www.entergauja.com

Foto: http://www.entergauja.com arhīva foto

***

Viesatas dabas taka

Iesaka
#BeActive komanda
VIESATAS UPESLOKI

6 km  – 10 km (atkarībā no izvēlētā maršruta)

Skaista dabas un izziņas taka, kas vijas caur mežu gar Viesatas upes krastu. Ejot pa taku, manīsiet dažādus interesantus apskates objektus – kopā saaugušus, īpatnējus kokus, 200 gadīgas priedes, iežu atsegumus no smiltīm, māliem un oļiem, avotiņu, cūku vannas, kā arī iespaidīgo lielo Spuņņakmeni takas tālākajā punktā. Ceļā izveidoti skatu laukumi ar soliņiem upes līkloču ainavas vērošanai un vairākās vietās pieejamas jaukas atpūtas vietas ar spēlēm un ugunskura vietām.

Mitrā laikā vairāki takas posmi var būt slideni, kas rada grūtības nokāpt/uzkāpt pa stāvajām nogāzēm un kāpumiem.

Taka ir marķēta ar speciālām norādēm uz kokiem:

sarkana līnija – garais maršruts, kurā būs reljefs, jo ved gar upes krastu;

dzeltena līnija – īsais maršruts bez būtiskiem kāpumiem un kritumiem;

zaļa līnija – īsākais atgriešanās ceļš.

8,2 km – ejot garo sarkani marķēto maršrutu un atgriežoties pa īsāko – zaļi marķēto ceļu. Līdz 10 km, ejot sarkani un dzelteni marķētos maršrutus.  Sarkanai marķētais maršruts ģimenēm ar maziem bērniem varētu būt reljefa dēļ izaicinošs, taču dzelteni marķētais ceļš  varētu būs piemērots arī pastaigām ar mazākiem bērniem un senioriem.

Lai taku izstaigātu, jārēķinās ar 2,5 – 4 stundām

Takas sākuma punkts pie “Kraujām”, Irlavas pagastā. 
Takas sākums kartē: 56.82316, 22.97218

Lejupielādējams takas GPX

Papildu informācijai
https://www.kurzemesregions.lv/projekti/turisms/unigreen/dabas-takas/viesatas-upesloki/

Foto: no personīgā arhīva

Abavas senleja

Iesaka
Taku skriešanas seriāls Stirnu buks
Facebook.com/stirnubuks.lv
Šajā vietnē atradīsiet arī citus, interesantus sportiskus izaicinājumus, lai izkustētos ārā.

STIRNU BUKA TRASE ABAVAS SENJELĀ
21KM (iespējama īsā 8 km versija)

Dabas parks “Abavas senleja” aptver ledājkušanas ūdeņu veidotu senieleju – Abavas ieleju jeb Kurzemes Šveici, kurā apskatāmas iespaidīgas upes, pļavu un nogāžu ainavas, kā arī ģeoloģiski pieminekļi.

Taka nav merķēta, taču zemāk pieejama karte un lejuplādējams GPX fails. Tā pieejama bez maksas un piemērota sportisku un garu pārgājienu cienītājiem, jābūt gataviem veikt atsevišķus grūtākus kāpumus. Svarīgi parūtpētis par laikapstākļiem un pārgājienam piemērotu apģērbu un apaviem. Mitrā laikā taka var būt slidena un dubļaina. Taka nav piemērota pastaigai ar bērnu ratiem un braukšanai ar velosipēdu.

Īsāku distanču cienītāji var izvēlēties nesteidzīgu pastaiga pa Kandavas vecpilsētu, kas ļaus sajust vēstures elpu. Kalnainais reljefs, bruģētās ieliņas, laternas, senatnīgie pagalmi un ēku velves, skulptūras, kas mijas ar košiem stādījumiem – tāda ir Kandava. Gleznaini pakalni savijas ar šaurām ieliņām, bet no senajām pilsdrupām paveras skats uz Abavas senleju un vecāko laukakmens tiltu Latvijā.

Takas sākuma punkts kartē: pie Kandavas Lauksaimniecības tehnikuma stadiona ŠEIT.
Takas sākuma punkta koordinātes: 57.020202, 22.790923

Lejuplādējams takas GPX fails https://failiem.lv/u/dwrqpnzw#/view/z8b9rng6
Taka pieejama kartē: https://nakarte.me/#m=14/57.03774/22.80539&l=O

Foto: Andris Jermuts, www.stirnubuks.lv

Raitu soli, možu garu!