#BeActive takas

Iesaka: Mārtiņš Laizāns
www.turisms.cesis.lv/ko-redzet/dabas-objekti/

CĪRULĪŠU DABAS TAKA
No ~3–6 km

Cīrulīšu dabas takās labiekārtoti vieglas pieejamības trīs maršruti, tās ir marķētas un papildinātas ar informatīvajiem stendiem.

  • 2,7 km;
  • 3,5 km;
  • 6,2 km.

Pastaigas gaitā apskatāmi iedvesmojoši dabas objekti: iespaidīgās Spoguļklintis jeb Cīrulīšu klintis, kuras zīmīgi atspīd Gaujas vecupes ūdeņos, Dzidravots dos veldzējumu ikvienam (avota ūdeni dzert nav ieteicams ), Līgavas alas teika kārtējo reizi pārliecinās par mīlestības spēku, bet Cīrulīšu ala tiek dēvēta arī par bezdibeni.

Taku sākums punkts ir Žagarkalna kempinga teritorijā, un to apmeklējums ir bez maksas.
Adrese:
Apšukalna iela, Cēsis, Cēsu pilsēta, LV-4101
GPS koordinātes:
57.307277, 25.221444

Siltā laikā kempings ir lieliska vieta pastaigas noslēguma piknikam, te atrodas arī WC, tūrisma informācijas punkts un iespējams iznomāt laivas un velosipēdus.

Cīrulīšu dabas taka. Foto: turisms.cesis.lv

Taku iespējams apmeklēt jebkurā gadalaikā. Taču svarīgi parūpēties par laikapstākļiem piemērotiem apaviem. Mitrā laikā, piemēram, patlaban pavasarī – taka atsevišķās vietās var būt slidena un dubļaina. Tā nav pilnībā piemērota pastaigai ar bērnu ratiem, jo distanci veido mainīgs reljefs un trīs trases vietās ir kāpnes.

Takas ir piemērotas nūjotājiem, kā arī velobraucējiem ar labu fizisku sagatavotību.

Detalizētas maršruta kartes PDF formātā pieejamas šeit:
turisms.cesis.lv/wp-content/uploads/2020/01/5_makets_LAT.pdf

***

Gaujaslīču maršruta sākumā, Meža skola. Foto: Līga Landsberga

Gaujaslīču posms

No ~3–5 km
Maršruts vijas pa mazām ieliņām un taciņām gar Gauju, ļaujot iepazīt dabas vērtības, biotopus, Latvijas Sarkanajā grāmatā ierakstītās augu sugas, koka arhitektūru un kultūrainavu. Te var baudīt visu četru gadalaiku krāšņumu Gaujas krastos. Maršrutu ērti var savienot ar Cīrulīšu dabas takām dienvidu virzienā vai aizdoties līdz pat varenajām Ērgļu klintīm, kas gan atrodas nost no maršruta Priekuļu virzienā.

Maršrutus veido trīs viegli izejamas trases, kas ir marķētas un papildināts ar informatīvajiem stendiem:

  • 2,8 km;
  • 3 km;
  • 5 km.

Taku iespējams apmeklēt jebkurā gadalaikā. Tā ir ērti piemērota pastaigai ar bērnu ratiem,  distanci veido gluds reljefs. Trases segumu veido gan ceļi ar asfalta un grants segumu, gan meža taka.

Takas sākuma punkts un ieteicamā automobiļa atstāšanas vietas adrese:
Meža skola, Bērzaines iela 34
GPS koordinātes:
57.3122, 25.2486

Detalizētas maršrutu kartes PDF formātā:
turisms.cesis.lv/wp-content/uploads/2020/02/2_makets_LAT.pdf

Platu soli, saulainu pastaigu!

***

Rīvas loki Jūrkalnes pusē

Iesaka: Dzintars Skrundenieks

RĪVAS LOKI JŪRKALNĒ
Garums 8km vienā virzienā

Dabas taka “Rīvas loki” sākas pie Ulmales-Labraga luterāņu baznīcas, kur tās sākums atzīmēts ar speciāli veidotu takas nosaukuma zīmi. Maršruts turpinās virzienā no jūras, ir ar reljefu – ved pa Rīvas upes lejteces gleznaino senleju. Rīva plūst kanjonveidīgā gravā, kuras dziļums sasniedz  pat 12 metrus. Ceļā daudzi upes līkloči un stāvi krasta atsegumi.

Takai ir trīs posmi un to visu iziešanai nepieciešamas vidēji 2,5 h. Taču jārēķinās, ka taka nav apļveida – atgriešanās var būt pa šo pašu taku vai grants ceļu, kas būs īsāks. Vietām upe un taka pienāk ļoti tuvu ceļam un tas nozīmē, ka gājienu var pārtraukt vai saīsināt pēc vajadzības, nemērojot visu tās garumu.

Pirmie divi takas posmi ir marķēti ar krāsu uz kokiem. Pēdējais nav speciāli veidots un iezīmēts – varētu būt jārēķinās ar nolūzušiem kokiem un aizaugušiem krastiem. Arī taka šajā posmā ne vienmēr ir izteikti redzama – lai neapmaldītos, ieteicams sekot upes krasta līnijai. Taka noslēdzas pie Gumbu tilta. Maršrutā pieejamas vairākas vienkāršas atpūtas vietas ar soliņiem un ugunskura vietām.

Takai vietām ir stāvi kāpumi un kritumi, tāpēc nebūs piemērota cilvēkiem ar īpašām vajadzībām vai ģimenēm ar bērniem ratos. Pirmos trīs kilometrus bez grūtībām var paveikt arī aktīvie seniori.

Takas sākuma punkts Atrašanās vieta: 
Labrags. Sākuma punkts: Ulmales-Labraga luterāņu baznīca. 
Beigu punkts: Gumbu tilts pār Rīvas upi.

Maršrutu var veikt arī pretējā virzienā. 

Takas sākums kartē: Lat:56.97027,Lon:21.34781

Lejupielādējams takas GPX

Papildu informācijai
https://www.kurzemesregions.lv/projekti/turisms/unigreen/dabas-takas/rivas-loki/

Foto: jurkalne.lv

***

Tepera ezers un promenāde Smiltenē

Iesaka: Marita Mūze

TAKAS SMILTENES APKĀRTNĒ

10km, 20km un 30km takas dažādiem sportošanas veidiem dažādos apstākļos.

Platie, līdzenie, ērti izbraucamie Smiltenes apkārtnes ceļi, kā arī kalnainie, smilšainie un vietām pat purvainie meža celiņi ir piemēroti braukšanai ar velosipēdu gan sportiskiem treniņiem un sacensībām, gan aktīvai atpūtai un dabas baudīšanai. Tāpēc Smiltenē un tās apkārtnē izveidotas dažādu garumu un sarežģītības pakāpju marķētas velotakas, kas ved gar interesantām apskates un atpūtas vietām. Ar dzelteno krāsu iezīmēts atpūtnieku velomaršruts, bet ar sarkano krāsu – paaugstinātas sarežģītības.

Šīs takas ir piemērotas arī nūjošanai, bet ziemā – slēpošanai.

Taku kartes un informācija lejuplādējama te:

https://visit.smiltene.lv/wp-content/uploads/sites/4/sites/4/Kartes_pdf/Smiltenes-velotakas-LV.pdf?fbclid=IwAR05RWXtxERyZMpPEgI-58TaAX8F4x_f6RYW2SYfjvWIZn0lL0sfLuK0d5I

Papildu informācijai
https://visit.smiltene.lv/

Amatas ģeoloģiskā taka

Iesaka
Gaujas Nacionālā parka tūrisma biedrība
www.entergauja.com
Šajā vietnē atradīsiet arī citus Gaujas apkārtnes aktīvās atpūtas maršrutus.

GEOLOĢISKĀ TAKA GAR AMATU
Kopējais trīs posmu garums – 18km.

Amatas ģeoloģiskā taka lielāko maršruta daļu ved caur neskarto dabu
– tā ir pastaiga autentiskā vidē, Amatas senielejā.  Tajā va­­r apskatīt smilšakmeņu un dolomītu atsegumus, vērot gandrīz visus Latvijai raksturīgos kokus un krūmus, daudzveidīgu augu valsti, dzīvnieku takas, bebru dambjus, skudru pūžņus.

Smilšakmens atsegumi ir saskatāmi vislabāk vēlā rudenī, ziemā un agrā pavasarī, kad tos neaizsedz koku zaļā lapotne. Ziemā var izmantot vienreizēju iespēju redzēt skaistos ledus ūdenskritumus – tie rodas vietās, kur upē ietek nelielie avotiņi.

Taka sastāv no trīs posmiem, katrs no tiem atšķiras ar sarežģītību un ainavām. Vieglākais posms ir no Veclauču tiltam līdz Zvārtas iezim (3 km). Visgarākais posms ar trim stāviem kāpumiem ir no Kārļu tilta līdz Zvārtas iezim (12 km). Visgrūtākais posms ir no Melturiem līdz Kārļu zivjaudzētavai (3 km), kas būs piemērots pieredzējušiem pārgājienu dalībniekiem. Maršrutu sākt var dažādās vietās – viena no tām – pie Zvārtas ieža.

Taka ir marķēta, bet tās lielākā daļa nav labiekārtota, dažviet jāpārvar šķēršļi – krituši koki un nelielas upes pietekas. Turoties tuvāk upes krastam takā jāseko marķējumiem – oranžajām rombveida zīmēm uz koku stumbriem.

Taku iespējams apmeklēt jebkurā gadalaikā, taču svarīgi izvēlēties pārgājienam un laikam piemērotus apavus un apģērbu. Taka nebūs piemērota ģimenēm ar mazākiem bērniem ratos vai senioriem, kuri lūkojas mierīgās pastaigu takas.

Papildus informācijas un kartes atradīsi vietnē
:
https://www.entergauja.com

Foto: www.entergauja.com arhīva foto

***

Cecīļu dabas taka

Iesaka
Gaujas Nacionālā parka tūrisma biedrība
www.entergauja.com
Šajā vietnē atradīsiet arī citus Gaujas apkārtnes aktīvās atpūtas maršrutus.

CECĪĻU DABAS TAKA IERIĶOS

No 2 līdz pat 12 km

Cecīļu dabas takā ir iespēja iepazīt Amatas novada dabas objektus gar Kumadas upes, Dančupītes un Amatas upes krastu. Tajā ir iespēja izbaudīt cilvēka nepārveidotu dabas ainavu – Dančupītes kanjonu, Dančupītes alu, miniatūru ūdenskritumu, iespaidīgo Cecīļu iezi no Kumadas upes labā krasta, Cecīļu priedi, kura ir atzīta par vienu no Latvijas dižkokiem un citus objektus. Taku iespējams iziet  dažāda garuma maršrutos – no 2 līdz 12 km. Gājiens  var aizņemt +/- 5 stundas.

Takas sākuma punkts ir Amatas novada Ieriķos, 1km no kafejnīcas, degvielas uzpildes stacijas un Tūrisma informācijas centra, kurš ir arī Cecīļu dabas takas apmeklētāju centrs, pie ,,Lejas Cecīļu” mājām.
Takas sākuma punkts: 57.2091, 25.1705
Kumadas iela 2, Ieriķi, Amatas novads

Taka ir marķēta ar dzelteniem un ziliem punktiem.

Takas apmeklējumam ir ieejas maksa. 

Taku iespējams apmeklēt jebkurā gadalaikā. Taču svarīgi parūtpētis par laikapstākļiem un pārgājienam piemērotu apģērbu un apaviem. Mitrā laikā taka var būt slidena un dubļaina. Taka nav piemērota pastaigai ar bērnu ratiem un braukšanai ar velosipēdu.

Sezonas tumšajā periodā Cecīļu iezis un Dančupīte sestdienās ir izgaismota.

Takas kartes pieejama vietnēs
https://www.entergauja.com

Foto: http://www.entergauja.com arhīva foto

***

Viesatas dabas taka

Iesaka
#BeActive komanda
VIESATAS UPESLOKI

6 km  – 10 km (atkarībā no izvēlētā maršruta)

Skaista dabas un izziņas taka, kas vijas caur mežu gar Viesatas upes krastu. Ejot pa taku, manīsiet dažādus interesantus apskates objektus – kopā saaugušus, īpatnējus kokus, 200 gadīgas priedes, iežu atsegumus no smiltīm, māliem un oļiem, avotiņu, cūku vannas, kā arī iespaidīgo lielo Spuņņakmeni takas tālākajā punktā. Ceļā izveidoti skatu laukumi ar soliņiem upes līkloču ainavas vērošanai un vairākās vietās pieejamas jaukas atpūtas vietas ar spēlēm un ugunskura vietām.

Mitrā laikā vairāki takas posmi var būt slideni, kas rada grūtības nokāpt/uzkāpt pa stāvajām nogāzēm un kāpumiem.

Taka ir marķēta ar speciālām norādēm uz kokiem:

sarkana līnija – garais maršruts, kurā būs reljefs, jo ved gar upes krastu;

dzeltena līnija – īsais maršruts bez būtiskiem kāpumiem un kritumiem;

zaļa līnija – īsākais atgriešanās ceļš.

8,2 km – ejot garo sarkani marķēto maršrutu un atgriežoties pa īsāko – zaļi marķēto ceļu. Līdz 10 km, ejot sarkani un dzelteni marķētos maršrutus.  Sarkanai marķētais maršruts ģimenēm ar maziem bērniem varētu būt reljefa dēļ izaicinošs, taču dzelteni marķētais ceļš  varētu būs piemērots arī pastaigām ar mazākiem bērniem un senioriem.

Lai taku izstaigātu, jārēķinās ar 2,5 – 4 stundām

Takas sākuma punkts pie “Kraujām”, Irlavas pagastā. 
Takas sākums kartē: 56.82316, 22.97218

Lejupielādējams takas GPX

Papildu informācijai
https://www.kurzemesregions.lv/projekti/turisms/unigreen/dabas-takas/viesatas-upesloki/

Foto: no personīgā arhīva

Abavas senleja

Iesaka
Taku skriešanas seriāls Stirnu buks
Facebook.com/stirnubuks.lv
Šajā vietnē atradīsiet arī citus, interesantus sportiskus izaicinājumus, lai izkustētos ārā.

STIRNU BUKA TRASE ABAVAS SENJELĀ
21KM (iespējama īsā 8 km versija)

Dabas parks “Abavas senleja” aptver ledājkušanas ūdeņu veidotu senieleju – Abavas ieleju jeb Kurzemes Šveici, kurā apskatāmas iespaidīgas upes, pļavu un nogāžu ainavas, kā arī ģeoloģiski pieminekļi.

Taka nav merķēta, taču zemāk pieejama karte un lejuplādējams GPX fails. Tā pieejama bez maksas un piemērota sportisku un garu pārgājienu cienītājiem, jābūt gataviem veikt atsevišķus grūtākus kāpumus. Svarīgi parūtpētis par laikapstākļiem un pārgājienam piemērotu apģērbu un apaviem. Mitrā laikā taka var būt slidena un dubļaina. Taka nav piemērota pastaigai ar bērnu ratiem un braukšanai ar velosipēdu.

Īsāku distanču cienītāji var izvēlēties nesteidzīgu pastaiga pa Kandavas vecpilsētu, kas ļaus sajust vēstures elpu. Kalnainais reljefs, bruģētās ieliņas, laternas, senatnīgie pagalmi un ēku velves, skulptūras, kas mijas ar košiem stādījumiem – tāda ir Kandava. Gleznaini pakalni savijas ar šaurām ieliņām, bet no senajām pilsdrupām paveras skats uz Abavas senleju un vecāko laukakmens tiltu Latvijā.

Takas sākuma punkts kartē: pie Kandavas Lauksaimniecības tehnikuma stadiona ŠEIT.
Takas sākuma punkta koordinātes: 57.020202, 22.790923

Lejuplādējams takas GPX fails https://failiem.lv/u/dwrqpnzw#/view/z8b9rng6
Taka pieejama kartē: https://nakarte.me/#m=14/57.03774/22.80539&l=O

Foto: Andris Jermuts, www.stirnubuks.lv

Raitu soli, možu garu!